Система розпізнавання облич у Китаї

Рівень і поширеність сучасних технологій в Китаї залежать від міста і провінції. Але є одна технологія, яка поступово приходить навіть у найменші міста — система розпізнавання обличчя.

Поки в США ця технологія перебуває під пильним наглядом, керівництво Китаю і приватні компанії стрімко адаптують її під свої потреби. Хочемо розказати про 5 способів використання цієї технології розпізнавання обличчя в КНР, крім пошуку злочинців.

 

Посадка в поїзд

Сьогодні на багатьох станціях в Китаї пасажири можуть самостійно пройти реєстрацію на поїзд за допомогою системи розпізнавання облич. Спеціальний пристрій сканує обличчя людини та порівнює його з фотографією на паспорті. Тепер не потрібно проходити контрольно-пропускні пункти з живими людьми. Також подібна система діє в метрополітенах деяких китайських міст. Це дозволяє громадянам з високим рівнем соціального рейтингу швидко пройти на станцію без процедури огляду.

 

Відеоігри

Ідея сканування обличчя перед запуском гри виглядає трохи радикально. Але в компанії Tencent мають іншу думку. Вони обмежують дітей у часі гри в мобільні ігри та блокбастери. Це пов’язано з тим, що китайський уряд через державні ЗМІ часто «висловлювати стурбованість» на ігроманію серед дітей. Відповідь Tencent не змусив себе довго чекати: вони ввели сканування осіб дітей перед запуском гри, щоб обмежити їхній ігровий час. Очевидно, що діти будуть намагатися шахраювати. Деякі сканують обличчя сплячих батьків. А інші взагалі намагаються переконати службу підтримки, що виглядає вони старше, при цьому пародіюючи старечий голос або умовляючи старших знайомих поговорити з операторами гарячої лінії.

Посміхнися, щоб заплатити

Більше ніякої готівки та QR-кодів. Сервіс Alipay компанії Alibaba дозволяє користувачам сканувати обличчя для оплати покупок в деяких магазинах і рахунки в ресторанах. Також така система була помічена в місті Сіньчжене провінції Хенань, де знаходиться найбільша фабрика по виробництву iPhone.

Вперше сервіс Alipay застосував свою систему «Smile to Pay» в ресторанах KFC у 2017 році. Скористатися системою можуть зареєстровані в Alipay користувачі. Щоб оплатити обрану їжу необхідно подивитися в камеру на касі самообслуговування і ввести свій номер телефону. У минулому році компанія випустила на ринок маленький сканер облич під назвою «Стрекоза», який можуть використовувати звичайні продавці.

 

Зняття готівки

Тепер китайці можуть спокійно залишати вдома не тільки готівку і смартфони, але і банківські картки. Сільськогосподарський банк Китаю, один з чотирьох найбільших китайських фінансових структур, дозволив користувачам знімати готівку за допомогою системи розпізнавання осіб. Для підтвердження операції необхідний або номер телефону, або номер паспорта. Інші установи також ввели подібну технологію. Система однаково працює і на внесення готівки.

 

Отримати туалетний папір

Двічі подумай, перш ніж зайти в громадський туалет у Китаї. Ну, або носіть з собою туалетний папір. Для зменшення кількості паперових відходів в місті Чжанчжоу вирішили обмежити кількість безкоштовного паперу, що видається в туалетах. Тепер можна взяти тільки близько 90 см за умови, що ви дозволите автомату з папером просканувати ваше обличчя. Вам мало? Тоді почекайте ще дві хвилини, щоб знову повторити процедуру.