Викрадення автомобіля — це страшний сон автовласників. Лякає не лише втрата транспорту, в який вкладено багато коштів. Потрібно затрачати кошти на пошук, втратчати час на вирішення супутніх питань.

Протиугінні засоби для авто

Уберегти свою автівку від угону можна багатьма методами, включаючи найсучасніші автомобільні сигналізації та прості любительські хитрощі. Мова йде не тільки про приватний транспорт. Автопідприємства, спеціалізовані будівельні організації та сільськогосподарські підприємства повинні вживати запобіжних заходів, щоб уберегти автопарк від розкрадання.
Протиугінні пристрої:
• фіксатор керма;
• кронштейн блокування коліс;
• сталевий замок педалі;
• автомобільна сигналізація;
• електронне блокування запалювання;
GPS-трекер для моніторингу;
• паркінг з фізичною охороною та відеоспостереженням.
Нагадаємо, що застрахувати автомобіль на випадок викрадення можна при оформленні КАСКО. Для розрахунку страхової суми мають значення не лише оціночна вартість, але й марка авто та вжиті заходи захисту.

Де викрадають автомобілі в Україні?

Статистика угонів за даними МВС вказує на зниження кількості випадків викрадень.

Рік Кількість угонів Розкрито злочинів
2014 11943 3771
2015 11324 3632
2016 12105 3347
2017 8824 3116
2018 6500 2634
2019 5374 2250

Розкриття злочинів, на жаль, не тотожне кількості поверненого транспорту.

Злам тенденції на користь автовласників зумовлений передусім широким застосуванням протиугінних засобів. До їх числа входять не лише механічні та електронні пристрої, а й виважений підхід до захисту власного майна.

Найбільше страждають міста – мільйонники: Київ, Одеса, Дніпро, Харків. Рейтинг “популярності” у викрадачів за даними 1-го кв. 2020 р. очолює Тойота. На цей бренд припадає понад 21% кримінальних посягань в Україні.

Далі у порядку спадання:

 • Mercedes-Benz – 21%
 • BMW – 19%
 • Land Rover – 14%
 • Lexus – 7%
 • Renault – 7%
 • Porsche – 5%

Серед поширених бюджетних брендів найпривабливішими для злодіїв виявилися Лада (ВАЗ), Chevrolet, ZAZ, Кадді, Поло седан (Volkswagen), Opel.

Найчастіше крадіжки техніки відбуваються уночі, на прибудинкових територіях. У денний час легковики крадуть зі стоянок біля ТРЦ, офісів, супермаркетів. Відсутність протиугінної системи на авто, охорони або відеоспостереження приваблюють правопорушників. Натомість обладнаний паркінг з цілодобовим моніторингом злодії оминають стороною. Пік злочинів припадає на теплий сезон, з травня до кінця літа.

Як злочинці обирають автожертву?

Іномарки преміального класу крадуть на замовлення, задля вивозу за кордон або отримання викупу. Найчастіше це моделі бізнес-класу: Toyota, Mitsubishi, Honda, BMW, Mercedes, Рено – їх перепродують або вимагають викуп за повернення.
Дешеві автівки розбирають на запчастини та металобрухт.
Поширені іномарки економ – сегменту у хорошому стані перепродують, змінивши номери агрегатів та кузова.

У всіх випадках угону передує спостереження. Злочинці приглядаються до потенційної жертви, поведінки власника, вивчають встановлені охоронні системи. Іноді до цієї діяльності залучають нечистих на руку працівників СТО, мийок або автосалонів.

Найбільш ризикують власники чотириколісних помічників білого, чорного та сріблястого кольорів. Кузов яскравого кольору, незвичайний тюнінг, рідкісна модель надто привертають увагу, виділяються у транспортному потоці, тому їх не чіпають.

Окремим випадком можна вважати, коли автівку “взяли покататися”. Зазвичай це стається через недбалість господаря, який залишає ключі у системі запалення, не закриває дверцята, або нехтує навіть елементарними засобами захисту автомобіля від угону.

Принагідно нагадаємо, що слід витягти з машини, щоб не вкрали: сумки, документи, гаджети, цінні речі, магнітоли. Ці предмети привертають увагу зловмисників. При спробі заволодіти ними можуть бути пошкоджені бокові шибки, замки, двері.

Чому не допомагає противоугонка?

Протиугінні засоби не завжди стають на заваді мисливцям за чужим майном. Сучасні електронні системи можуть бути відключені спеціальними пристроями – кодграбберами. Цей апарат зчитує і записує радіосигнал протиугінної системи. Складніші модифікації пристрою здатні виявляти приховані маячки, глушити сигнали GPS.
Професійні угонщики добре оснащені, вміють швидко нейтралізувати сигналізацію, оминути або імітувати PIN до імобілайзера, завести двигун без ключа. Втім, будь-які додаткаві електронні засоби захисту чи замки будуть ускладнювати роботу крадіям.

Що робити, якщо машину вкрали?

Коли захист авто від викрадення виявився недостатнім, і ваш залізний друг зник у невідомому напрямку, не панікуйте.
Перш за все, повідомте поліцію. Поцікавтесь, чи не забрали ваше авто евакуатором за порушення правил паркування. Поставте до відома страхову компанію (якщо маєте відповідний поліс).
Підготуйте необхідні документи. Поки органи слідства проводять розшук – а у них є власні методи, в тому числі камери відеоспостереження у містах, не лінуйтесь обійти всі відомі автошроти.
Шукайте відстійники – глухі двори, гаражні кооперативи, де легко сховати вкрадену автівку. Перегляньте пропозиції продажу аналогічних машин на інтернет – майданчиках. Шанси мізерні, проте наявність на вашому транспорті нестандартних елементів, міток допоможе ідентифікувати пропажу.
Опублікуйте оголошення про розшук на відповідних інтернет ресурсах. Якщо викрадачі мали на меті викуп, так буде простіше встановити контакт.

Правила захисту автомобіля від викрадення

Потурбуйтесь заздалегідь про збереження свого майна, попереджаючи протиправну діяльність кримінальних елементів. Розглянемо ключові правила запобігання викраденню:

 • Ніколи не залишайте своє авто відчиненим, тим паче з увімкненим двигуном, без нагляду. Злодіям вистачить лічених секунд, щоб заволодіти вашим транспортним засобом.
 • Придбайте та поставте надійну протиугінний засіб. Замовляйте послуги у перевірених майстрів. Вони підберуть систему захисту, встановлять її з урахуванням особливостей конструкції автівки, мінімізують ризики перехоплення сигналу.
 • Користуйтесь платними захищеними паркінгами. Постійна стоянка має бути обладнана системою відеоспостереження та цілодобовою фізичною охороною. Уникайте неосвітлених місць навіть для тимчасової стоянки.
 • Поставте на гараж добротні двері, надійний замок, сигналізацію.
 • Використайте блокування важеля перемикання передач.
 • Встановіть комбінований блокувальник на кермо і педаль. Навіть пасивні засоби суттєво знижують ризики угону.
 • Встановіть механічні чи електромеханічні замки на капот для ускладнення доступу до двигуна.
 • Нанесіть маркування для полегшення ідентифікації свого авта.
 • Будьте уважні в дорозі. Іноді зловмисники влаштовують провокації, зумисне створюють аварійні ситуації.
 • Не давайте ключі незнайомим особам – майстрам, мийникам тощо.
 • Перелічені способи не є стовідсотковою гарантією від угону, проте кожен із них знижує ризик втратити авто. Найкраще використовувати декілька методів одночасно. “Береженого Бог береже”, тож не нехтуйте жодними доступними прийомами задля захисту авто від викрадення.